Nie zdejmujemy nogi z gazu.... żeby w Akademii Supraskiej było cieplej!
16.05.2020

Nie zdejmujemy nogi z gazu.... żeby w Akademii Supraskiej było cieplej!

 Drodzy sympatycy Akademii Supraskiej!

Jak wiecie po ponad dwóch latach starań udało nam się uzyskać "Warunki przyłączenia do sieci gazowej”. Było to dla nas ogromnie ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, które przy znaczącej kubaturze pomieszczeń Akademii Supraskiej są horrendalne. Obecnie ogrzewamy budynki Akademii olejem opałowym, co jest bardzo kosztowne, jednak technicznie do tej pory nie było innej możliwości. Inwestycja w przyłącze gazowe wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, ale daje nadzieję na zapewnienie płynności finansowej naszej placówki, więc nie mieliśmy wyjścia, tylko ją rozpocząć.

Jak sygnalizowaliśmy to już wcześniej każda zima to bardzo trudny dla Fundacji okres, kiedy pojawiają się największe wydatki, związane z ogrzewaniem budynków Akademii Supraskiej, utrzymaniem ich dobrej kondycji, po to, aby w dalszym ciągu mogły służyć wszystkim, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania związane z prawosławną wiarą, duchowością, tradycją i kulturą. Większość projektów dofinansowywanych ze środków ministerialnych lub samorządowych obejmuje okres od marca do końca listopada. W okresie zimowym nasze działania finansujemy ze środków własnych. Otrzymujemy minimalne finansowanie przy największych wydatkach na utrzymanie.

Już raz zwracaliśmy się do was z prośbą o wsparcie w krytycznym dla nas momencie, kiedy to mimo naszych usilnych starań, Akademia Supraska borykała się z problemami finansowymi, a sytuacja finansowa sprawiła, że postanowiliśmy w okresie zimowym ograniczyć do minimum działalność programową Akademii Supraskiej i zamknąć ją na kilka zimowych miesięcy. Było to rozwiązanie doraźne, a zdajemy sobie sprawę, że sytuacja będzie się powtarzać. Stąd nasza decyzja o podłączeniu Akademii do gazu.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Polskiej Spółki Gazownictwa przystąpiliśmy do działań. Zeszły rok był poświęcony na przygotowanie dokumentacji oraz pracach ze strony PSG. Teraz czas na położenie rury po naszej stronie, przyłączenie budynku oraz prace w kotłowni polegające na dostosowaniu palników do nowego źródła zasilania.

Planowaliśmy zakończenie inwestycji w tym roku, ale epidemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany. Działalność, którą prowadzimy w Domu Pielgrzyma, aby utrzymać budynki (usługi hotelowe), musiała zostać zawieszona ze zrozumiałych względów. Wszystkie rezerwacje, poczynając od połowy marca zostały odwołane, a kolejne grupy też rezygnują z przyjazdów, niestety aż do końca czerwca. Obawiamy się także kolejnych anulacji, a co za tym idzie braku możliwości opłacenia prac związanych z inwestycją w przyłącze gazowe.

Dlatego zwracamy się do was z prośbą o wsparcie finansowe, które pozwoli nam na dokończenie rozpoczętych prac i podłączenie Akademii Supraskiej do gazu.

Wpłaty można dokonać korzystając z narzędzia ponizej:

 


Państwa darowizny można także wpłacać bezpośrednio na konto Fundacji OIKONOMOS nr rachunku 39 1240 5211 1111 0010 4455 0988 Bank Pekao S.A. z dopiskiem: darowizna na Akademię Supraską.

Za każdą złotówkę będziemy naprawdę ogromnie wdzięczni!

Z podziękowaniami,

Cały zespół Fundacji Oikonomos i Akademii Supraskiej